Permanentny rozwój coacha

coachingDla kogo kariera w roli coacha jest odpowiednia? Jeśli lubisz pracować z ludźmi i jesteś gotowy poświęcić życie na ciągły rozwój swoich kompetencji, to prawdopodobnie jest to coś w sam raz dla Ciebie. Wybierając ten zawód jako swoją ścieżkę życiową skazujesz siebie na dożywotni rozwój osobisty. Tak samo jednak jak w przypadku skazania na sukces należy się z tego raczej cieszyć niż rozpaczać.

Ukończenie właściwego kursu lub też studiów podyplomowych i odebranie certyfikatu potwierdzającego kompetencje coacha nie jest bynajmniej zakończeniem edukacji na polu coachingowym. Jest to w zasadzie dopiero początek. Droga prowadząca do tego, żeby być dobrym w swojej profesji właściwie nigdy się nie kończy. Nie będziesz mógł nigdy powiedzieć, że jesteś już tak doświadczony i wyedukowany, że nie potrzebujesz więcej się kształcić. Ten moment nie nadejdzie. Organizacje coachingowe z ICF na czele wprowadziły nakaz odnawiania akredytacji co 3 lata. Należy wtedy udowodnić, że jest się aktywnie działającym coachem, a także że przeszło się wystarczającą ilość powiązanych z coachingiem szkoleń. Umiejętności coacha powinny też być okresowo weryfikowane przez doświadczonego mentora, który może wskazać superwizowanemu coachowi, na co ten powinien zwrócić uwagę. Wszystkie te zabiegi są po to, aby coachowie byli jak najlepiej przygotowani do wykonywania tego zawodu. Jest to praca trudna i wymagająca posiadania wysoce rozwiniętych kompetencji, lecz zarazem jest też pasjonująca i intrygująca. Coach styka się na sesjach z całą gamą osobowości, które przychodzą na sesje z przeróżnymi problemami i dlatego musi być cały czas skoncentrowany w najwyższym stopniu na kliencie, umieć zadać właściwe do danej sytuacji pytania oraz umiejętnie i we właściwym czasie zastosować narzędzia coachingowe.

Chcąc zostać coachem będziesz musiał zaangażować się na całego. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że można być dobrym coachem opierając się tylko na półśrodkach. Byłaby to prosta droga w kierunku stania się pseudocoachem. Nikt nie chciałby się przecież leczyć u pseudolekarza i ta sama zasada dotyczy coacha. Przed wyborem profesjonalisty dla siebie warto zweryfikować kompetencje potencjalnych kandydatów. Nie chodzi tutaj tylko o wyrzucenie pieniędzy w błoto i stratę czasu, lecz wiąże się to również z ryzykiem dokonania niewłaściwych wyborów życiowych podjętych na sesji. Jeśli coaching uczynisz swoją pasją, to Twoje poświęcenie będzie ukierunkowane ku temu co naprawdę kochasz. Permanentny rozwój stanie się wtedy olbrzymim przywilejem, a nie złem koniecznym.

Chcąc być dobrym kompanem w podróży do osiągnięcia celu osobistego i zawodowego klienta, coach powinien świecić pozytywnym przykładem, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój. Ważne jest, żeby w pierwszej kolejności mieć poukładane własne życie i samemu dążyć do stania się lepszym człowiekiem, aby pracować następnie jak należy ze swoim coachee. Rozwijaj się, wierz w swoje możliwości i zarażaj swojego klienta pozytywną energią emanującą od Twojej osobowości.

Bycie coachem to nie tylko praca, lecz także specyficzny, rozwojowy styl życia. Obecnie jest coraz większa moda na bycie coachem. Co skłania nas ku takiej karierze? Czy to chęć pomocy innym ludziom i perspektywa samorozwoju, czy też prestiż i możliwość wzbogacenia się. Żywię głęboką nadzieję, że przeważają 2 pierwsze z wymienionych wyżej motywacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.