O pytaniach w coachingu – refleksje coacha

pytaniaPytania to  potężne narzędzie, które używamy w coachingu. Jeśli chcemy zmienić swoje zachowanie, rozwijać się, osiągnąć sukces powinniśmy wiedzieć jak je prawidłowo zadawać.

Pytania mają moc pobudzania nas do szukania odpowiedzi w sobie. Silę sięgania do naszych przekonań, odkrywania tego co w nas ukryte. Zadawane przez coacha wydobywają nasze uczucia i myśli, odkrywają prawdę, często bardzo niewygodną o nas samych.

 W trakcie sesji coachingowych, które mam okazje prowadzić, dostrzegam jak pytania odmieniają klienta. Nierzadko pada odpowiedź – „nikt jeszcze nie zadał mi takiego pytania”, „nigdy nie myślałem w ten sposób”. W tym momencie często następuje prawdziwy przewrót,  zamieszanie w życiu klienta a w konsekwencji dokonuje się zmiana. Pomyśl proszę o problemie, z którym nie możesz sobie poradzić i odpowiedz sobie, jak rozwiązałbyś go, gdyby wszystko było możliwe? Czego uczy Cię ta sytuacja?

Taka sesja coachingowa poszerza perspektywę, bo oto otwierają się nowe możliwości działania o których nigdy wcześniej klient nie pomyślał.

Nie zadajemy sobie pytań na co dzień, bo łatwiej nam użalać się, wyszukiwać problemy a nie odnaleźć sposób na ich rozwiązanie. Popadamy w depresje, nie widząc szansy na zmianę. Czasem dopiero sesja coachingowa przynosi odpowiedź na rozwiązania, które są w zasięgu ręki .

Klient przychodzi i pyta – „jak mam osiągnąć swój cel”? Odpowiadam wówczas: A jaki chcesz mieć rezultat? Co zyskasz osiągnąć? W ciągu kilku minut potrafią zadziać się cuda, bo wszystko co mamy oraz czym dysponujemy, znajduje się w nas. Potęga pytań coachingowych wyprowadza nas ze schematów, ograniczeń w których jesteśmy, prowadząc prosto do życia jakie chcemy mieć.

Chciałabym zachęcić do przeczytania książki Leo Buscaglia, „Radość życia.O sztuce miłosci i akceptacji”. Codziennie wieczorem przy stole ojciec pytał go: „czego się nauczyłeś dzisiaj?”. Leo musiał mieć wcześniej przygotowaną odpowiedź. Jeśli było tak, że nie potrafił nic interesującego powiedzieć wówczas zaglądał do książek, encyklopedii i uczył się, czym mógłby podzielić się z ojcem i resztą rodziny przy wieczornym posiłku.

A jakie pytania Ty dzisiaj możesz sobie zadać ?

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.